Panasonic Electronic Components ECA-1CM470B
ECA-1CM470B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1CM470B
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1CM470B.pdf
Availability of ECA-1CM470B
QUANTITY
ECA-1CM470B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1CM470B
Internal Part NumberEIS-ECA-1CM470B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1CM470B
Related LinksECA-1, ECA-1CM470B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1CM470B Details Description
Related parts for ECA-1CM470B
FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP D 8BIT 24SO datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 2.5V 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Header 33 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.00068UF RADIAL datasheet.pdf