Panasonic Electronic Components ECA-1EM102
ECA-1EM102 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1EM102
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1EM102.pdf
Availability of ECA-1EM102
QUANTITY
ECA-1EM102 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1EM102
Internal Part NumberEIS-ECA-1EM102
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1EM102
Related LinksECA-1, ECA-1EM102 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1EM102 Details Description
Related parts for ECA-1EM102
IC OPAMP BUFFER 110MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMB datasheet.pdf
IC SWITCH HISIDE SMART TO252-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS R/A DL TIN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 620MA 480 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf