Panasonic Electronic Components ECA-1EM470B
ECA-1EM470B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1EM470B
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1EM470B.pdf
Availability of ECA-1EM470B
QUANTITY
ECA-1EM470B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1EM470B
Internal Part NumberEIS-ECA-1EM470B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
Standard Package2,000
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1EM470B
Related LinksECA-1, ECA-1EM470B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1EM470B Details Description
Related parts for ECA-1EM470B
PANEL INTERNAL 2.56 X 3.56" datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS TIN SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 8HTSOP-J datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1A 12W datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 2W SMBG datasheet.pdf
STRIP MARKER 4 Y datasheet.pdf
RJ11 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NC 10A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf