Panasonic Electronic Components ECA-1EM472
ECA-1EM472 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1EM472
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1EM472.pdf
Availability of ECA-1EM472
QUANTITY
ECA-1EM472 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1EM472
Internal Part NumberEIS-ECA-1EM472
Standard Package100
SeriesM
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1EM472
Related LinksECA-1, ECA-1EM472 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1EM472 Details Description
Related parts for ECA-1EM472
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN TERM BLCK 2POS 12-30AWG TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS STR LONG T/ datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 9B 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 70POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 97MM datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 420MA 810 MOHM datasheet.pdf
100UF 63V 9.5X24 105C AXI datasheet.pdf