Panasonic Electronic Components ECA-1HHG4R7B
ECA-1HHG4R7B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1HHG4R7B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1HHG4R7B.pdf
Availability of ECA-1HHG4R7B
QUANTITY
ECA-1HHG4R7B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1HHG4R7B
Internal Part NumberEIS-ECA-1HHG4R7B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current26mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1HHG4R7B
Related LinksECA-1H, ECA-1HHG4R7B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1HHG4R7B Details Description
Related parts for ECA-1HHG4R7B
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 250MA SOT523 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 10.16MM datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 14SO datasheet.pdf
POT 50K OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES 1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 5W T18 datasheet.pdf
CONN HDR 20PIN GOLD STR WW datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf