Panasonic Electronic Components ECA-1HHGR33
ECA-1HHGR33 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1HHGR33
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1HHGR33.pdf
Availability of ECA-1HHGR33
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECA-1HHGR33 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1HHGR33
Internal Part NumberEIS-ECA-1HHGR33
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Lytics Devices 03/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.5mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1HHGR33
Related LinksECA-1, ECA-1HHGR33 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1HHGR33 Details Description
Related parts for ECA-1HHGR33
RES SMD 47K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 52POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS 2.54MM datasheet.pdf