Panasonic Electronic Components ECA-1HM100I
ECA-1HM100I picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1HM100I
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1HM100I.pdf
Availability of ECA-1HM100I
QUANTITY
ECA-1HM100I Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1HM100I
Internal Part NumberEIS-ECA-1HM100I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1HM100I
Related LinksECA-1, ECA-1HM100I Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1HM100I Details Description
Related parts for ECA-1HM100I
IC OPAMP GP 155KHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 32VDC 0805 datasheet.pdf
PNEUM VALVE RND PSHBTN BLK NO datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 333MA 690 MOHM datasheet.pdf
COMPILER C PIC32 STD HPA datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
BB-825-56 BULK RING AVIKRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 2.2A 62 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 1000 Gates, 70MHz, 100-Cell, CMOS, PQCC68 IC datasheet.pdf