Panasonic Electronic Components ECA-1HM222B
ECA-1HM222B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1HM222B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1HM222B.pdf
Availability of ECA-1HM222B
QUANTITY
ECA-1HM222B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1HM222B
Internal Part NumberEIS-ECA-1HM222B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1HM222B
Related LinksECA-1, ECA-1HM222B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1HM222B Details Description
Related parts for ECA-1HM222B
CONN HDR BRKWAY 16POS DUAL TIN datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.63"L X 2.25"W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.6K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 2POS datasheet.pdf
RES 143K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 400V KBPCW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1520 WHITE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf