Panasonic Electronic Components ECA-1JM100B
ECA-1JM100B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1JM100B
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1JM100B.pdf
Availability of ECA-1JM100B
QUANTITY
ECA-1JM100B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1JM100B
Internal Part NumberEIS-ECA-1JM100B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1JM100B
Related LinksECA-1, ECA-1JM100B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1JM100B Details Description
Related parts for ECA-1JM100B
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 44KHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 2.64V SUPPLY MONITOR SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A DO201AD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
AC DRIVE,480V 3PH,4HP 3.0KW CT datasheet.pdf
LENS 1POS 35MM ROUND OD 16.4MM datasheet.pdf