Panasonic Electronic Components ECA-1JM221
ECA-1JM221 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1JM221
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1JM221.pdf
Availability of ECA-1JM221
QUANTITY
ECA-1JM221 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1JM221
Internal Part NumberEIS-ECA-1JM221
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1JM221
Related LinksECA-1, ECA-1JM221 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1JM221 Details Description
Related parts for ECA-1JM221
IDC CABLE - AKC40H/AE40G/AKC40H datasheet.pdf
IC MULTIPLE RS232 TX/RX 20-SOIC datasheet.pdf
IC SYNC 4-BIT UP/DN CNTR 16-DIP datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-DIP datasheet.pdf
THERMOCOUPLE J datasheet.pdf
TXRX OPT SM SONET OC3/SDH 2X10 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 500MA 600 MOHM datasheet.pdf