Curtis Industries T38150-21-0
T38150-21-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38150-21-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38150-21-0.pdf
Availability of T38150-21-0
QUANTITY
T38150-21-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38150-21-0
Internal Part NumberEIS-T38150-21-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series38000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits21
Number of Wire Entries21
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationQuick Connect (0.250")
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Color-
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38150-21-0
Related LinksT3815, T38150-21-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38150-21-0 Details Description
Related parts for T38150-21-0
CONN D RIBBON BAIL MNT FRONT datasheet.pdf
IC COMPARATOR ADDRESS 12B 20SO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
R/A PULL TAB SNAP IN FLEXIBLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 515 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 49MM datasheet.pdf
BOX S STEEL 33.86"L X 25.2"W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
LED XNOVA WARM WHITE 2700K 1208 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf