Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-21A-101-C2-R0
ATS-21A-101-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-21A-101-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-21A-101-C2-R0.pdf
Availability of ATS-21A-101-C2-R0
QUANTITY
ATS-21A-101-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-21A-101-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-21A-101-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.69°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-21A-101-C2-R0
Related LinksATS-21A-, ATS-21A-101-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-21A-101-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-21A-101-C2-R0
MOD PWR ENTRY 2PL 1.5MM PNL SNAP datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK 1POS 15MM R/A PCB datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A AXIAL datasheet.pdf