Panasonic Electronic Components ECA-2CM101B
ECA-2CM101B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2CM101B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2CM101B.pdf
Availability of ECA-2CM101B
QUANTITY
ECA-2CM101B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2CM101B
Internal Part NumberEIS-ECA-2CM101B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current515mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2CM101B
Related LinksECA-2, ECA-2CM101B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2CM101B Details Description
Related parts for ECA-2CM101B
CONN EDGECARD EXTEND 72POS .125 datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 3/8 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR I2C EEPROM 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 2A 50V datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR AD7450 datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 400 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22 OHM 16SOIC datasheet.pdf