Panasonic Electronic Components ECA-2DHG2R2
ECA-2DHG2R2 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2DHG2R2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2DHG2R2.pdf
Availability of ECA-2DHG2R2
QUANTITY
ECA-2DHG2R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2DHG2R2
Internal Part NumberEIS-ECA-2DHG2R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2DHG2R2
Related LinksECA-2, ECA-2DHG2R2 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2DHG2R2 Details Description
Related parts for ECA-2DHG2R2
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
11 POS F PC TY H datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 520MA 370 MOHM datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 7 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf