Panasonic Electronic Components ECA-2DHG3R3B
ECA-2DHG3R3B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2DHG3R3B
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2DHG3R3B.pdf
Availability of ECA-2DHG3R3B
QUANTITY
ECA-2DHG3R3B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2DHG3R3B
Internal Part NumberEIS-ECA-2DHG3R3B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesNHG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2DHG3R3B
Related LinksECA-2D, ECA-2DHG3R3B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2DHG3R3B Details Description
Related parts for ECA-2DHG3R3B
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 40POS R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RELAY SSR 15A 3PH SCREW 2PL datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 500V C0J RADIAL datasheet.pdf
INSERT VF-45 RCPT TO 0.25MM CBL datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR TPS65090 datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
POT 20K OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
OSC XO 44.2368MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf