Panasonic Electronic Components ECA-2EM4R7B
ECA-2EM4R7B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2EM4R7B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2EM4R7B.pdf
Availability of ECA-2EM4R7B
QUANTITY
ECA-2EM4R7B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2EM4R7B
Internal Part NumberEIS-ECA-2EM4R7B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current86mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2EM4R7B
Related LinksECA-2, ECA-2EM4R7B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2EM4R7B Details Description
Related parts for ECA-2EM4R7B
REGULATOR 12V-5V 6A SIP VERT HOR datasheet.pdf
LEAD PLUG STK BAN 2MM YEL 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 258W TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 19POS THRUHL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT SKT datasheet.pdf
750 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf