Panasonic Electronic Components ECA-2GHG2R2
ECA-2GHG2R2 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2GHG2R2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2GHG2R2.pdf
Availability of ECA-2GHG2R2
QUANTITY
ECA-2GHG2R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2GHG2R2
Internal Part NumberEIS-ECA-2GHG2R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2GHG2R2
Related LinksECA-2, ECA-2GHG2R2 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2GHG2R2 Details Description
Related parts for ECA-2GHG2R2
I/O MODULE 28-140VAC 12-BIT;27.3 datasheet.pdf
RES SMD 2.67 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 2.4KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
RES 1.06M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 418MA 270 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 540MA 1.258 OHM datasheet.pdf