Panasonic Electronic Components ECA-2GHG2R2BJ
ECA-2GHG2R2BJ picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2GHG2R2BJ
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2GHG2R2BJ.pdf
Availability of ECA-2GHG2R2BJ
QUANTITY
ECA-2GHG2R2BJ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2GHG2R2BJ
Internal Part NumberEIS-ECA-2GHG2R2BJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesNHG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2GHG2R2BJ
Related LinksECA-2G, ECA-2GHG2R2BJ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2GHG2R2BJ Details Description
Related parts for ECA-2GHG2R2BJ
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
GUIDE LIGHT ANGLED 1.5MM 8POS datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LCD SUPPLY 4CH DUAL AMP 48QFN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 5W T18 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SPRG TERM BLK LP 508MM 45D 8P GR datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM TACH 24VDC datasheet.pdf