Panasonic Electronic Components ECA-2GHG4R7B
ECA-2GHG4R7B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2GHG4R7B
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2GHG4R7B.pdf
Availability of ECA-2GHG4R7B
QUANTITY
ECA-2GHG4R7B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2GHG4R7B
Internal Part NumberEIS-ECA-2GHG4R7B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2GHG4R7B
Related LinksECA-2G, ECA-2GHG4R7B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2GHG4R7B Details Description
Related parts for ECA-2GHG4R7B
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
ACCELEROMETER/MAGNETOMETER 28LGA datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 122.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
OSC 400.0000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 330 OHM 1506 datasheet.pdf