Panasonic Electronic Components ECA-2GM3R3
ECA-2GM3R3 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2GM3R3
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2GM3R3.pdf
Availability of ECA-2GM3R3
QUANTITY
ECA-2GM3R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2GM3R3
Internal Part NumberEIS-ECA-2GM3R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current54mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2GM3R3
Related LinksECA-2, ECA-2GM3R3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2GM3R3 Details Description
Related parts for ECA-2GM3R3
CONN IDC 16POS .100 GOLD 24AWG datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 600A CHASSIS datasheet.pdf
TRANSDCR AC 0-5 VDC OUT 1PHASE datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/07/90 3.2SN BK datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 260MA 6.04 OHM datasheet.pdf
SCR 2000V 780A A-PUK datasheet.pdf