Panasonic Electronic Components ECA-2GM3R3B
ECA-2GM3R3B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2GM3R3B
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2GM3R3B.pdf
Availability of ECA-2GM3R3B
QUANTITY
ECA-2GM3R3B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2GM3R3B
Internal Part NumberEIS-ECA-2GM3R3B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current54mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2GM3R3B
Related LinksECA-2, ECA-2GM3R3B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2GM3R3B Details Description
Related parts for ECA-2GM3R3B
MOSFET N-CH 150V 33A TO-220AB datasheet.pdf
RES 768 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .130" datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 160MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 26.86V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 1MSPS 12CH 32QFN datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.6A 89 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 160PF 50V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC TXRX QUAD DIFF BUS 20-PLCC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 1W datasheet.pdf