Panasonic Electronic Components ECA-2VHG010
ECA-2VHG010 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2VHG010
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2VHG010.pdf
Availability of ECA-2VHG010
QUANTITY
ECA-2VHG010 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2VHG010
Internal Part NumberEIS-ECA-2VHG010
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2VHG010
Related LinksECA-2, ECA-2VHG010 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2VHG010 Details Description
Related parts for ECA-2VHG010
SWITCH ROCKER SPST 20A 12V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 10MH PC MNT datasheet.pdf