Sullins Connector Solutions ECA14DRYS-S13
ECA14DRYS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ECA14DRYS-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 28POS .125"
Datasheet Download
ECA14DRYS-S13.pdf
Availability of ECA14DRYS-S13
QUANTITY
ECA14DRYS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA14DRYS-S13
Internal Part NumberEIS-ECA14DRYS-S13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row14
Number of Positions28
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA14DRYS-S13
Related LinksECA14D, ECA14DRYS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA14DRYS-S13 Details Description
Related parts for ECA14DRYS-S13
CONN RCPT 76POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 60 DL POS .050 PCI datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 4A IPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 10V X7R 0201 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5000K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 30MA MICROMLF datasheet.pdf
RED LED 24 VAC/VDC datasheet.pdf