Sullins Connector Solutions ECA18DRAS
ECA18DRAS picture photo
Mfg. Part Number
ECA18DRAS
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .125"
Datasheet Download
ECA18DRAS.pdf
Availability of ECA18DRAS
QUANTITY
ECA18DRAS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA18DRAS
Internal Part NumberEIS-ECA18DRAS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA18DRAS
Related LinksECA1, ECA18DRAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA18DRAS Details Description
Related parts for ECA18DRAS
FIXED IND 18UH 800MA 270 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 50A TO-220AB datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SERIAL IN 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.5A SOT223-3 datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
FILTR FAN ELEM 92MM 60PPI PKG/5 datasheet.pdf
HAR-MIK BELL 36M-IDC 0.75-0.90 B datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DBL11(Y B) datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf