Sullins Connector Solutions ECA22DCWI-S288
ECA22DCWI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECA22DCWI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .125"
Datasheet Download
ECA22DCWI-S288.pdf
Availability of ECA22DCWI-S288
QUANTITY
ECA22DCWI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA22DCWI-S288
Internal Part NumberEIS-ECA22DCWI-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA22DCWI-S288
Related LinksECA22DC, ECA22DCWI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA22DCWI-S288 Details Description
Related parts for ECA22DCWI-S288
RES SMD 21 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A 6V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -45DB datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.1A 150 MOHM TH datasheet.pdf
IC PC MAIN CLOCK CK505 56-TSSOP datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER RA ME GRN 4CKT datasheet.pdf