Sullins Connector Solutions ECA22DRST-S288
ECA22DRST-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECA22DRST-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND
Datasheet Download
ECA22DRST-S288.pdf
Availability of ECA22DRST-S288
QUANTITY
ECA22DRST-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA22DRST-S288
Internal Part NumberEIS-ECA22DRST-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA22DRST-S288
Related LinksECA22DR, ECA22DRST-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA22DRST-S288 Details Description
Related parts for ECA22DRST-S288
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 14POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8LFCSP datasheet.pdf
MOD IR RCVR 56KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
REMOVAL TIP-SIZE 12 YELLOW datasheet.pdf
TV 66C 66#22D PIN PLUG datasheet.pdf
470UF 15V 12.5X33.5 105C RAD datasheet.pdf
CAP 33 UF 20% 6.3 V datasheet.pdf