Sullins Connector Solutions ECA35DCKS-S288
ECA35DCKS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECA35DCKS-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 70POS .125"
Datasheet Download
ECA35DCKS-S288.pdf
Availability of ECA35DCKS-S288
QUANTITY
ECA35DCKS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA35DCKS-S288
Internal Part NumberEIS-ECA35DCKS-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row35
Number of Positions70
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA35DCKS-S288
Related LinksECA35DC, ECA35DCKS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA35DCKS-S288 Details Description
Related parts for ECA35DCKS-S288
CONN EDGECARD 12POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 82.7NH 400MA 420 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H datasheet.pdf