Sullins Connector Solutions ECA36DCKT
ECA36DCKT picture photo
Mfg. Part Number
ECA36DCKT
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .125"
Datasheet Download
ECA36DCKT.pdf
Availability of ECA36DCKT
QUANTITY
ECA36DCKT Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA36DCKT
Internal Part NumberEIS-ECA36DCKT
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA36DCKT
Related LinksECA3, ECA36DCKT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA36DCKT Details Description
Related parts for ECA36DCKT
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 3640 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CONN CARD EDGE SLD 3 SEGMENTS datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 26POS .050 SMD datasheet.pdf
EMITTER UV 405NM 1A STAR datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf