KEMET C0805C124K5RACTU
C0805C124K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C124K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.12UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C124K5RACTU.pdf
Availability of C0805C124K5RACTU
QUANTITY
C0805C124K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C124K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C124K5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C124K5RACTU
Related LinksC0805C12, C0805C124K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C124K5RACTU Details Description
Related parts for C0805C124K5RACTU
SENSOR 300PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 10A 28 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TRIMMER 8-25PF 350V TH datasheet.pdf
INTEGRATED CIRCUITS LINEAR - 82 datasheet.pdf
FIXED IND 3.8UH 4.8A 17.3 MOHM datasheet.pdf
RES 11.0 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT DSUB PWR PIN 8AWG datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED COOL WHITE 6500K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 75KOHM 0.01% 0.4W J LEAD datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf