Sumida Corporation EP169NP-3R5L
EP169NP-3R5L picture photo
Mfg. Part Number
EP169NP-3R5L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.5UH 7.5A 1.32 MOHM
Datasheet Download
EP169NP-3R5L.pdf
Availability of EP169NP-3R5L
QUANTITY
EP169NP-3R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of EP169NP-3R5L
Internal Part NumberEIS-EP169NP-3R5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesEP169
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance3.5µH
Tolerance±25%
Current Rating7.5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.32 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-10°C ~ 120°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.657" L x 0.657" W (16.70mm x 16.70mm)
Height - Seated (Max)0.386" (9.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EP169NP-3R5L
Related LinksEP169N, EP169NP-3R5L Datasheet, Sumida Corporation Distributor
EP169NP-3R5L Details Description
Related parts for EP169NP-3R5L
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
SOFTWARE LIB ENCRYPTION MOD CD datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DBL WRAP STEEL TY 5/8"SH datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 52VQFN datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 200MA 12V datasheet.pdf
DATAMATE J-TEK POS DIL MALE datasheet.pdf
VARISTOR 324V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf