Vishay/Dale RN55D8R60FRE6
RN55D8R60FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D8R60FRE6
Brief Description
RES 8.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D8R60FRE6.pdf
Availability of RN55D8R60FRE6
QUANTITY
RN55D8R60FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D8R60FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D8R60FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D8R60FRE6
Related LinksRN55D8, RN55D8R60FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D8R60FRE6 Details Description
Related parts for RN55D8R60FRE6
CONN HEADER .100 DUAL STR 2POS datasheet.pdf
IC OP AMP GP 1.4MHZ RR SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
COPYHOLDER 33" EXTERNAL 12"X10" datasheet.pdf
CAP FILM 100UF 10% 800VDC SCREW datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
SENSOR PRES 10PSI GAUG 5V SMT datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3.45A datasheet.pdf