Sullins Connector Solutions ECA50DCWS-S288
ECA50DCWS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECA50DCWS-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .125"
Datasheet Download
ECA50DCWS-S288.pdf
Availability of ECA50DCWS-S288
QUANTITY
ECA50DCWS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA50DCWS-S288
Internal Part NumberEIS-ECA50DCWS-S288
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA50DCWS-S288
Related LinksECA50DC, ECA50DCWS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA50DCWS-S288 Details Description
Related parts for ECA50DCWS-S288
RES SMD 330 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.13A 180 MOHM datasheet.pdf
CAP MICA 240PF 2% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.145" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 120 OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf