Cornell Dubilier Electronics MLP371M350EB1C
MLP371M350EB1C picture photo
Mfg. Part Number
MLP371M350EB1C
Brief Description
CAP ALUM 370UF 20% 350V FLATPACK
Datasheet Download
MLP371M350EB1C.pdf
Availability of MLP371M350EB1C
QUANTITY
MLP371M350EB1C Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP371M350EB1C
Internal Part NumberEIS-MLP371M350EB1C
PackagingBulk
Capacitance370µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)420 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)