Sullins Connector Solutions ECA50DRYI-S13
ECA50DRYI-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ECA50DRYI-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .125"
Datasheet Download
ECA50DRYI-S13.pdf
Availability of ECA50DRYI-S13
QUANTITY
ECA50DRYI-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA50DRYI-S13
Internal Part NumberEIS-ECA50DRYI-S13
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA50DRYI-S13
Related LinksECA50D, ECA50DRYI-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA50DRYI-S13 Details Description
Related parts for ECA50DRYI-S13
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC CURRENT SENSE SWITCH 16QSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 28SPCIP datasheet.pdf
MIRROR STAINLESS STEEL 16 INCH datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf