Murata Electronics North America ECASD60D477M006K00
ECASD60D477M006K00 picture photo
Mfg. Part Number
ECASD60D477M006K00
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 470UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
ECASD60D477M006K00.pdf
Availability of ECASD60D477M006K00
QUANTITY
ECASD60D477M006K00 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECASD60D477M006K00
Internal Part NumberEIS-ECASD60D477M006K00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Aluminum Electrolytic Capacitors
Using Murata's Polymer Aluminum Capacitors to Replace Tantalum
Featured ProductECAS Series Polymer Aluminum Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesECAS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECASD60D477M006K00
Related LinksECASD60D4, ECASD60D477M006K00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
ECASD60D477M006K00 Details Description
Related parts for ECASD60D477M006K00
CONN HEADR BRKWAY .100 52POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP 220MF -20% +80% 3.6V T/H datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS SCKT,RA-PLUG 1.5M datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 62.27VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS datasheet.pdf