Panasonic Electronic Components ECC-A3A101JGE
ECC-A3A101JGE picture photo
Mfg. Part Number
ECC-A3A101JGE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 1KV SL/GP RADIAL
Datasheet Download
ECC-A3A101JGE.pdf
Availability of ECC-A3A101JGE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECC-A3A101JGE Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC-A3A101JGE
Internal Part NumberEIS-ECC-A3A101JGE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKGE
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientSL/GP
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC-A3A101JGE
Related LinksECC-A3, ECC-A3A101JGE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECC-A3A101JGE Details Description
Related parts for ECC-A3A101JGE
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF QUAD 1.2A 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
UNDER STENCIL WIPE 16"X16" 108' datasheet.pdf
PLIERS RETAIN RING POINTED NOSE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY SMA datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4MM RND LENS 3.1" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 35V 600MW DO220AA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 6.5V 10W datasheet.pdf