Panasonic Electronic Components ECC-A3A121JGE
ECC-A3A121JGE picture photo
Mfg. Part Number
ECC-A3A121JGE
Brief Description
CAP CER 120PF 1KV SL/GP RADIAL
Datasheet Download
ECC-A3A121JGE.pdf
Availability of ECC-A3A121JGE
QUANTITY
ECC-A3A121JGE Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC-A3A121JGE
Internal Part NumberEIS-ECC-A3A121JGE
PackagingBulk
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientSL/GP
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC-A3A121JGE
Related LinksECC-A3, ECC-A3A121JGE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECC-A3A121JGE Details Description
Related parts for ECC-A3A121JGE
DIODE GEN PURP 75V 200MA SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
OUTLET NEMA5-15R SNAP-IN DUPLEX datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 270 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf