Panasonic Electronic Components ECC-A3A391JGE
ECC-A3A391JGE picture photo
Mfg. Part Number
ECC-A3A391JGE
Brief Description
CAP CER 390PF 1KV SL/GP RADIAL
Datasheet Download
ECC-A3A391JGE.pdf
Availability of ECC-A3A391JGE
QUANTITY
ECC-A3A391JGE Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC-A3A391JGE
Internal Part NumberEIS-ECC-A3A391JGE
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientSL/GP
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC-A3A391JGE
Related LinksECC-A3, ECC-A3A391JGE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECC-A3A391JGE Details Description
Related parts for ECC-A3A391JGE
CONN SPRING 62POS DUAL .236 PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN DSUB PIN 28-36AWG GOLD datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 145MA 9.5 OHM datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 4KV X7R NONSTND datasheet.pdf
JT 128C 128#22D PIN WALL RECP datasheet.pdf
TV 26C 26#20 PIN PLUG datasheet.pdf
47UF 6.3V 5X6 105C SMD datasheet.pdf