Panasonic Electronic Components ECC-A3D101JGE
ECC-A3D101JGE picture photo
Mfg. Part Number
ECC-A3D101JGE
Brief Description
CAP CER 100PF 2KV SL/GP RADIAL
Datasheet Download
ECC-A3D101JGE.pdf
Availability of ECC-A3D101JGE
QUANTITY
ECC-A3D101JGE Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC-A3D101JGE
Internal Part NumberEIS-ECC-A3D101JGE
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientSL/GP
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC-A3D101JGE
Related LinksECC-A3, ECC-A3D101JGE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECC-A3D101JGE Details Description
Related parts for ECC-A3D101JGE
IC SWITCH HALL EFFECT SOT89 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 20POS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 36POS THRUHL datasheet.pdf