Panasonic Electronic Components ECC-A3J390JGE
ECC-A3J390JGE picture photo
Mfg. Part Number
ECC-A3J390JGE
Brief Description
CAP CER 39PF 6KV SL/GP RADIAL
Datasheet Download
ECC-A3J390JGE.pdf
Availability of ECC-A3J390JGE
QUANTITY
ECC-A3J390JGE Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC-A3J390JGE
Internal Part NumberEIS-ECC-A3J390JGE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package3,000
PackagingBulk
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6000V (6kV)
Temperature CoefficientSL/GP
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC-A3J390JGE
Related LinksECC-A3, ECC-A3J390JGE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECC-A3J390JGE Details Description
Related parts for ECC-A3J390JGE
D-Sub Connector Cap, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADER PHD SIDE 30POS 2MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R I2C 12-DFN datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3.5% 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
THERMOSTAT LOW LVL HERMETIC datasheet.pdf
SHELF FIXED 36X17.4X3.47" BLACK datasheet.pdf
MC6 AC/DC SFTY RLY OSSDS RST 3 datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf