Sullins Connector Solutions ECC10DCKT
ECC10DCKT picture photo
Mfg. Part Number
ECC10DCKT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100"
Datasheet Download
ECC10DCKT.pdf
Availability of ECC10DCKT
QUANTITY
ECC10DCKT Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC10DCKT
Internal Part NumberEIS-ECC10DCKT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC10DCKT
Related LinksECC1, ECC10DCKT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC10DCKT Details Description
Related parts for ECC10DCKT
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC LINE DRIVER QD MONO 14SOEIAJ datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IGBT 1000V 16A 54W TO263 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X8R 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
KJA 19C 19#12 PIN PLUG datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 10W datasheet.pdf