Sullins Connector Solutions ECC10DCMN-S288
ECC10DCMN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECC10DCMN-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND
Datasheet Download
ECC10DCMN-S288.pdf
Availability of ECC10DCMN-S288
QUANTITY
ECC10DCMN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC10DCMN-S288
Internal Part NumberEIS-ECC10DCMN-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC10DCMN-S288
Related LinksECC10DC, ECC10DCMN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC10DCMN-S288 Details Description
Related parts for ECC10DCMN-S288
TRANSDUCER 4-20MA 500# PRES datasheet.pdf
CONN RECEPT WALL MNT 4POS W/PINS datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMP25S/AE25G/CFP25S datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC RA GRN 10A 11 datasheet.pdf
DSUB CON D*U PIN CRP1 STAMPED datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CRYSTAL 19.2000 MHZ 7.0PF SMD datasheet.pdf