Lumex, Inc. SSP-24MB153S12G
SSP-24MB153S12G picture photo
Mfg. Part Number
SSP-24MB153S12G
Manufacturer
Product Category
LEDs - Lamp Replacements
Brief Description
LED 1.28" 24L BA15 SGL 590NM SYW
Datasheet Download
SSP-24MB153S12G.pdf
Availability of SSP-24MB153S12G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSP-24MB153S12G Order Process
Ship out your order
Specifications of SSP-24MB153S12G
Internal Part NumberEIS-SSP-24MB153S12G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Lamp Replacements
SeriesPoly-Leds™
Can Replace Lamps1156
Size / DimensionRound - 1.28" (32.5mm)
Wavelength590nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12V
Base TypeBayonet (BA15S)
ColorYellow Clear
Millicandela Rating106200mcd
Configuration24 Round
ApplicationsIncandescent Replacements, Indicator Lights
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSP-24MB153S12G
Related LinksSSP-24M, SSP-24MB153S12G Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSP-24MB153S12G Details Description
Related parts for SSP-24MB153S12G
BANTAM PLUG/2 ALLIGATOR CLIP 36" datasheet.pdf
RES SMD 82.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 0.28A SOT-563 datasheet.pdf
POWER CABLE W/BRAKE 3M datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 280MA 2.62 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
FIBER M14 THRUBEAM LONG RANGE R4 datasheet.pdf
IC ELECTRONIC FUSE 3.3V 10VFDFPN datasheet.pdf
POWER RELAY 120A 2COIL VERT 24V datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
CAP FILM 62NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
Precision 5V micropower voltage reference IC datasheet.pdf