Sullins Connector Solutions ECC10DREF-S734
ECC10DREF-S734 picture photo
Mfg. Part Number
ECC10DREF-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET
Datasheet Download
ECC10DREF-S734.pdf
Availability of ECC10DREF-S734
QUANTITY
ECC10DREF-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC10DREF-S734
Internal Part NumberEIS-ECC10DREF-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTray
Number of Positions20
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC10DREF-S734
Related LinksECC10DR, ECC10DREF-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC10DREF-S734 Details Description
Related parts for ECC10DREF-S734
2.5 MF CAPACITOR(PLASTIC) datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 11.4A 9 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
GDT 75V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 5VOUT SIP DL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 250V datasheet.pdf
CRIMP HEAD FOR WTW WTB TERM datasheet.pdf
STANDOFF FOR MM60 SERIES datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf