Sullins Connector Solutions ECC10DRTI-S734
ECC10DRTI-S734 picture photo
Mfg. Part Number
ECC10DRTI-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ECC10DRTI-S734.pdf
Availability of ECC10DRTI-S734
QUANTITY
ECC10DRTI-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC10DRTI-S734
Internal Part NumberEIS-ECC10DRTI-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC10DRTI-S734
Related LinksECC10DR, ECC10DRTI-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC10DRTI-S734 Details Description
Related parts for ECC10DRTI-S734
IC CTRLR PWM MULTI CPU PDSO-32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC DFN-4030 datasheet.pdf
IC MONOLITHIC SENSOR POS 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf