Sullins Connector Solutions ECC10HEYI
ECC10HEYI picture photo
Mfg. Part Number
ECC10HEYI
Brief Description
CONN EDGE HL .100 10POS
Datasheet Download
ECC10HEYI.pdf
Availability of ECC10HEYI
QUANTITY
ECC10HEYI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC10HEYI
Internal Part NumberEIS-ECC10HEYI
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions10
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC10HEYI
Related LinksECC1, ECC10HEYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC10HEYI Details Description
Related parts for ECC10HEYI
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FUSE STRIP 36V W/O HOUSING 150A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M5 NYLON datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.3UF RADIAL datasheet.pdf