Sullins Connector Solutions ECC12DCBT-S189
ECC12DCBT-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ECC12DCBT-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
ECC12DCBT-S189.pdf
Availability of ECC12DCBT-S189
QUANTITY
ECC12DCBT-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC12DCBT-S189
Internal Part NumberEIS-ECC12DCBT-S189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC12DCBT-S189
Related LinksECC12DC, ECC12DCBT-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC12DCBT-S189 Details Description
Related parts for ECC12DCBT-S189
RES SMD 82 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
12+12 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS PNL MNT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf