Sullins Connector Solutions ECC12DRAI
ECC12DRAI picture photo
Mfg. Part Number
ECC12DRAI
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
ECC12DRAI.pdf
Availability of ECC12DRAI
QUANTITY
ECC12DRAI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC12DRAI
Internal Part NumberEIS-ECC12DRAI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC12DRAI
Related LinksECC1, ECC12DRAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC12DRAI Details Description
Related parts for ECC12DRAI
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
IC PFC/PWM COMB CTRLR 20-SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf
025/090 SER 24POS PLUG ASSY KE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 77.76MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
COND CR PUNCH 30AGW WIRE datasheet.pdf
LP 7.62/90/4 OG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 32 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf