Sullins Connector Solutions ECC12DREI-S734
ECC12DREI-S734 picture photo
Mfg. Part Number
ECC12DREI-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET
Datasheet Download
ECC12DREI-S734.pdf
Availability of ECC12DREI-S734
QUANTITY
ECC12DREI-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC12DREI-S734
Internal Part NumberEIS-ECC12DREI-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTray
Number of Positions24
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC12DREI-S734
Related LinksECC12DR, ECC12DREI-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC12DREI-S734 Details Description
Related parts for ECC12DREI-S734
CONN HEADER .100 SINGL STR 33POS datasheet.pdf
CAP ALUM 51000UF 16V SCREW datasheet.pdf
IC BUS BUFF DUAL 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 14.1MM datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 3A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf