Sullins Connector Solutions ECC12DTAZ
ECC12DTAZ picture photo
Mfg. Part Number
ECC12DTAZ
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
ECC12DTAZ.pdf
Availability of ECC12DTAZ
QUANTITY
ECC12DTAZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC12DTAZ
Internal Part NumberEIS-ECC12DTAZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Side Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC12DTAZ
Related LinksECC1, ECC12DTAZ Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC12DTAZ Details Description
Related parts for ECC12DTAZ
RES 2K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 12V datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 3.68MM datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TOP 12VDC/48VDC 0 1A datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf